A Policy Solutions politikai elemző intézet a német Friedrich Ebert Alapítvánnyal közösen úgy döntött, hogy felhasználva a 2014 ősze óta fellángoló kül- és ehhez kapcsolódó belpolitikai konfliktusokat, megvizsgálja, hogy Magyarország néhány vezető médiuma hogyan számol be a hazánkat is érintő nemzetközi eseményekről.
Az elmúlt évtizedekben a magyar politika napirendjére külpolitikai viták a legritkább esetben kerültek fel olyan kiemelt mértékben, hogy azok a magyar társadalom tömegei számára érdekessé váljanak. 2014 ősze óta mindez megváltozott. Az orosz-ukrán konfliktus kirobbanásával, az amerikai kitiltási botránnyal, Angela Merkel és Vlagyimir Putyin magyarországi látogatásával egyedülállóan intenzív időszakot élt át a magyar külpolitika, a nemzetközi témákkal foglalkozó magyar sajtó és ezek révén a magyar társadalom is.
Amíg belpolitikai témák tekintetében a közéletet követő személyek jól tudják, hogy melyik sajtótermék milyen értékrendet képvisel, addig a sajtó külpolitikai irányultságáról kevés vizsgálat született. A Policy Solutions politikai elemző intézet a német Friedrich Ebert Alapítvánnyal közösen ezért úgy döntött, hogy felhasználva a 2014 ősze óta fellángoló kül- és ehhez kapcsolódó belpolitikai konfliktusokat, megvizsgálja, hogy Magyarország néhány vezető médiuma hogyan számol be a hazánkat is érintő nemzetközi eseményekről. Arra voltunk kíváncsiak, hogy az orosz-ukrán konfliktusban az orosz vagy a nyugati álláspont domináns-e az egyes sajtótermékekben; az amerikai nagykövetség versus NAV/Magyar Kormány vitában az amerikai vagy a magyar kormány érvrendszere került-e inkább bemutatásra; és végül a német-magyar diplomácia kapcsolatok bemutatása során hogyan tájékoztatta a közvéleményt a sajtó.
A vizsgálatunk során három televíziós csatorna (RTL Klub, TV2, MTV1) esti híradóját, két napilapot (Blikk és Metropol) és egy internetes portált (Index.hu) vizsgáltunk. Az elemzésünk két időintervallumot vizsgált: 2014 novemberét és 2015 februárját. Elemzésünk fókusza az volt, hogy a külpolitikai konfliktusokban a szembeálló felek álláspontjának milyen mértékben adnak teret az egyes sajtótermékek, mennyire csak az egyik vagy másik fél véleménye jelenik meg a híradásokban.
A Policy Solutions elemzése a nemzetközi események magyar sajtóbeli feldolgozásáról itt érhető el.
A Policy Solutions egy budapesti székhelyű politikai elemző és tanácsadó intézet, amely elkötelezett a demokrácia, a szolidaritás, az esélyteremtés, a fenntarthatóság és az európai integráció iránt. Munkánk fókuszában a magyar és az európai uniós politikai folyamatok értelmezése áll. Kiemelt kutatási területeink közé tartozik a demokrácia minőségének vizsgálata, az euroszkepticizmus, a populizmus és a szélsőjobboldal mozgatórugóinak elemzése, valamint a választáskutatás.
Kövess minket Facebook-on!