A Policy Solutions kiemelt célja, hogy kutatásaival hozzájáruljon a magyar társadalom állapotának mélyebb megismeréséhez, és ezáltal ahhoz, hogy az elmúlt években több jelentős válságon átesett Magyarország olyan közpolitikákra épüljön, amelyek a társadalom legfontosabb aggodalmait orvosolják. E misszió jegyében rendszeresen vizsgáljuk, hogy milyen problémák és remények határozzák meg a magyarok gondolkodását, ha a személyes helyzetükről, Magyarország állapotáról és hosszú távú kilátásairól vagy a világ előtt álló legfontosabb kihívásokról van szó. E kutatás ezt a hagyományt folytatja, egy olyan időszakban, amelyet egyszerre jellemeznek súlyos külső és belső bizonytalanságok.
Tanulmányunkban bemutatjuk, hogy milyen félelmek és vágyak jellemzik a magyar társadalmat 2024-ben. Kutatási eredményeinkre alapozva nemcsak arról kaphatunk képet, hogy miként látják anyagi helyzetük alakulását, hanem arról is, hogy az ország problémái közül mi foglalkoztatja őket, és mit tartanak a legfontosabb globális veszélyeknek. Magyarország aktuális problématérképének felvázolása mellett arra is törekedtünk, hogy megismerjük a magyarok elképzeléseit arról, hogy mire volna szükség ahhoz, hogy Magyarország a jövőben jobb hely legyen. Kitérünk arra is, hogy mit gondolnak a magyarok a felelősség kérdéséről: ki felel a gazdaság helyzetéért? Részletesen bemutatjuk a politikusokkal és az önkormányzatokkal kapcsolatos elvárásokat, és választ adunk arra, hogy mit gondol a magyar társadalom néhány olyan fontos témáról (akkumulátorgyárak, vendégmunkások, LMBTQ ügyek, a budapesti Olimpia lehetősége), amelyek az utóbbi időszakban kerültek a figyelem középpontjába. Korábbi kutatásainknak köszönhetően számos kérdésben az időbeli változásokat is bemutatjuk.
"Mit kíván a magyar nemzet? Magyarország problématérképe 2024-ben" innen letölthető.
Főbb eredmények:
- Magyarország problématérképe 2024-ben: élen az alacsony fizetések, a magas árak és az egészségügy színvonala.
- Az akkumulátorgyárakat már fontosabb problémának tartják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket.
- A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban.
- Az ellenzéki választók anyagi helyzetük romlását érzékelik, a Fidesz-szavazók stagnálásról számolnak be.
- Gazdasági kilátások: a magyar társadalom nagy többsége 2025-re a megélhetési válság további elhúzódásával számol.
- Miért nem fogyasztanak a magyarok? Az árak, a fizetések és a lakhatási nehézségek miatt.
- A gazdasági nehézségek elhúzódásáért a kormányt, és egyre kevésbé a háborút vagy az EU-t teszik felelőssé a magyarok.
- Elvárások az önkormányzatokkal szemben: a háziorvosi rendszer javítása, szociális támogatások, lakóépületek korszerűsítése.
- Mi kell ahhoz, hogy Magyarország jobb hely legyen? Magasabb fizetések és nyugdíjak, színvonalas egészségügy, kevesebb korrupció.
- A magyarok kétharmada ellenzi az akkumulátorgyárak építését és főként a környezetszennyezéstől tartanak.
- Az ellenzéki szavazók még jobban elutasítják a vendégmunkások betelepítését, mint a Fidesz támogatói. A vendégmunkások ügyében visszaüthetnek a Fideszre a korábbi migrációellenes kampányok.
- Az LMBTQ-közösség jogai: az azonos neműek házasságát támogatná a többség, az örökbefogadást nem.
- Globális veszélyek a magyarok szerint: még mindig az újabb járványoktól való aggodalom a legerősebb, de már második a klímaváltozás, miközben csökkent a háborús félelem.
"Mit kíván a magyar nemzet? Magyarország problématérképe 2024-ben" innen letölthető.
Szerzők: Bíró-Nagy András - Csontos Tamás - Molnár Kristóf - Varga Attila
A tanulmány a Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest támogatásával készült.
A Policy Solutions egy budapesti székhelyű politikai elemző és tanácsadó intézet, amely elkötelezett a demokrácia, a szolidaritás, az esélyteremtés, a fenntarthatóság és az európai integráció iránt. Munkánk fókuszában a magyar és az európai uniós politikai folyamatok értelmezése áll. Kiemelt kutatási területeink közé tartozik a demokrácia minőségének vizsgálata, az euroszkepticizmus, a populizmus és a szélsőjobboldal mozgatórugóinak elemzése, valamint a választáskutatás.
Kövess minket Facebook-on!