Miért támogatnak a választók olyan jelölteket, akik szembemennek a demokratikus normákkal? Elég ellenálló a magyar demokrácia ahhoz, hogy kivédje az autokrácia kiépítésére irányuló törekvéseket? Mik a magyarországi demokrácia gyengeségei és erősségei? Ezen tanulmányunkkal ezekre és más hasonló kérdésekre kerestük a választ, hogy jobban megértsük, hogyan erodálódik a demokrácia, és hogyan erősíthető az ellenálló képessége. Munkánk során nem csupán a felméréseknél megszokott direkt kérdésekre támaszkodtunk, hanem egy jelöltválasztási tesztet is végeztünk. Ennek keretében a felmérés résztvevőit olyan választások elé állítottuk, amelyek nagyban hasonlítanak a valós választási helyzetekhez. Ez lehetővé tette annak vizsgálatát, hogy egyes választók milyen körülmények között és milyen politikai előnyökért cserébe hajlandók eltűrni a demokratikus elvek megsértését.
A rendezvény időpontja: 2024. december 9. (hétfő), 16:00-17:30
Helyszín: CEU Demokrácia Intézet - 1051 Budapest, Nádor u. 15, Room 103 (Tiered)
Előadók:
Elena Avramovska a Friedrich Ebert Alapítvány (FES) „A jövő demokráciája” intézeténél vezető kutató, kutatási területe a demokrácia, az ifjúság és a polarizáció. A közreműködésével készült kiadványok az Oxford University Press és a Routledge gondozásában jelentek meg. A Brüsszeli Szabadegyetemen és a Genfi Egyetemen szerzett doktori címet politikatudományokból, valamint a Lipcsei Egyetemen és a Bécsi Egyetemen mesterdiplomát globális tanulmányokból.
Bíró-Nagy András a Policy Solutions igazgatója és a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa. Fő kutatási területei az európai integráció, a radikális jobboldal, a kortárs szociáldemokrácia, valamint a magyar társadalom értékrendje. A Budapesti Corvinus Egyetemen szerzett politikatudományi doktori fokozatot, korábban a London School of Economics Public Policy and Administration szakán végzett.
Vitapartner:
Bor Alexander a CEU Demokrácia Intézet posztdoktori kutatója, valamint a CEU vendégprofesszora Bécsben. A CEU-n 2012-ben szerzett MA diplomát politikatudományból, majd 2018-ban az Aarhusi Egyetemen doktorált politikatudományból, ahol 2022-ig posztdoktori kutatóként is dolgozott.
Moderátor:
Andreas Schedler a CEU Demokrácia Intézet vezető kutatója és a CEU vendégprofesszora Bécsben. Doktori fokozatát a Bécsi Egyetemen szerezte. A demokrácia, a demokratizálódás és az autoriter rendszerek világhírű kutatója.
A rendezvény angol nyelven zajlik.
Szeretettel várjuk konferenciánkon!
A Policy Solutions egy budapesti székhelyű politikai elemző és tanácsadó intézet, amely elkötelezett a demokrácia, a szolidaritás, az esélyteremtés, a fenntarthatóság és az európai integráció iránt. Munkánk fókuszában a magyar és az európai uniós politikai folyamatok értelmezése áll. Kiemelt kutatási területeink közé tartozik a demokrácia minőségének vizsgálata, az euroszkepticizmus, a populizmus és a szélsőjobboldal mozgatórugóinak elemzése, valamint a választáskutatás.
Kövess minket Facebook-on!