A Friedrich Ebert Alapítvány és a Policy Solutions politikai elemző intézet 2013 első felében három alkalomból álló, zártkörű beszélgetéssorozatot szervezett a magyarországi politikai kultúra fejlesztése céljából. A sorozat célja az volt, hogy a magyar politikában régóta meglévő törésvonalakról olyan új diskurzust indítson, amely képes lehet hozzájárulni a magyar társadalmat megosztó legfontosabb témák közös feldolgozásához.
A magyar társadalmon belüli törésvonalak ugyanis sok esetben markánsabbak, mint más európai országokban: horthysták vs. kádáristák, romák vs. rasszisták, liberálisok vs. szélsőjobboldaliak, Orbán-rajongók vs. Gyurcsány-rajongók – íme csak néhány példa az utóbbi idők társadalmi konfliktusaiból. Bár teljesen homogén társadalom nyilván nem létezik, és nem is kell, hogy létezzen, a magyar politikai kultúra javítása, alapkérdésekben a politikai megbékélés elkerülhetetlen ahhoz, hogy egy valóban sikeres és békés országgá váljon hazánk.
Az ennek érdekében megrendezett beszélgetéssorozat résztvevőinek körét különböző értékrendet valló, a társadalomtudományokban és politika világában kiemelkedő tudással rendelkező szakemberekből állítottuk össze. Így vendégünk volt többek között:
Boros Tamás (Policy Solutions), Böszörményi Nagy Gergely (Design Terminál), Filippov Gábor (Progresszív Intézet), Gyulai Attila (MTA), Juhász Attila (Political Capital), Juhász Borbála (EWL), Lánczi Tamás (Századvég), Molnár János (FES), Pető Andrea (CEU), Szűcs Zoltán Gábor (MTA), Varga Áron (Policy Solutions), Vasali Zoltán (Policy Solutions).
A rendezvénysorozat három témája a következő volt:
1. Múltunk és jövőnk. A magyar történelem megosztó eseményei és szereplői a Horthy-rendszertől a Kádár-korszakon át a 2004-es népszavazásig.
2. Nemzetkoncepciók és politika. Ki tartozik a magyar nemzethez? Létezik-e „magyar út”? Hol húzódik a szélsőségesség határa?
3. Szociális konfliktusok és félelmek a társadalomban. Milyen konfliktusok léteznek gazdagok és szegények, romák és nem romák, idősebb és fiatalabb generáció tagjai között és hogyan oldhatók fel ezek a konfliktusok.
A rendezvénysorozat alapján készült három tanulmány az alábbiakban tölthető le. A tanulmányok kizárólag a Policy Solutions és a Friedrich Ebert alapítvány álláspontját képviselik.
KÖZÖS MÚLTUNK, KÖZÖS JELENÜNK - Politikai Megbékélés Beszélgetéssorozat I. tanulmány
NEMZETI IDENTITÁS – EGYSÉG VAGY SOKSZÍNŰSÉG? - Politikai Megbékélés Beszélgetéssorozat II. tanulmány
SZEGÉNYSÉG ÉS SZOCIÁLIS FESZÜLTSÉGEK - Politikai Megbékélés Beszélgetéssorozat III. tanulmány
A Policy Solutions egy budapesti székhelyű politikai elemző és tanácsadó intézet, amely elkötelezett a demokrácia, a szolidaritás, az esélyteremtés, a fenntarthatóság és az európai integráció iránt. Munkánk fókuszában a magyar és az európai uniós politikai folyamatok értelmezése áll. Kiemelt kutatási területeink közé tartozik a demokrácia minőségének vizsgálata, az euroszkepticizmus, a populizmus és a szélsőjobboldal mozgatórugóinak elemzése, valamint a választáskutatás.
Kövess minket Facebook-on!